AUTOpro
Green car Stiri

Fondurile alocate programului Rabla, consumate deja în proporţie de 80%

Rabla

Vicepreşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu, Dorin Corcheş, a declarat joi, la Bistriţa, că fondurile alocate programului Rabla auto au fost consumate până acum, în prima sesiune, în proporţie de 80%, urmând să existe şi o a doua sesiune în acest an.

„Programul Rabla auto este un program foarte cunoscut de români, consumat. Mai avem undeva la aproximativ 20% din fondurile alocate în prima sesiune. Cu siguranţă va exista şi a doua sesiune, pentru că ne dorim să atingem cel puţin numărul de autoturisme noi pe care l-am atins anul trecut, respectiv 50.000. (…) Din cele 30.000 de vouchere pentru prima etapă a programului, mai avem aproximativ 6.000 de ecotichete, pe care cu siguranţă le vom consuma în zilele următoare”, a spus Corcheş.

Potrivit vicepreşedintelui Administraţiei Fondului pentru Mediu, în aproximativ o lună ar putea demara şi programul Rabla pentru electrocasnice.

„În ceea ce priveşte programul Rabla electrocasnice, facem ultimele modificări pentru a fi îmbunătăţit acest program şi, în aproximativ două săptămâni, veţi fi la curent cu noile modificări şi demararea acestui program. Noi sperăm ca în maximum o lună de zile să îl avem pornit şi programul Rabla electrocasnice”, a precizat Dorin Corcheş. Programul Rabla auto a început, în acest an, în data de 12 aprilie.

Articole similare

Opel Astra va primi în curând un facelift: primele imagini teaser

Mihai Morcovescu

Chinezii de la Nio vor lansa în Europa modele electrice sub 30.000 de euro

Mihai Morcovescu

SUA iau măsuri drastice și interzic automobilele cu tehnologie din China și Rusia

Mihai Morcovescu

Leave a Comment