AUTOpro
Stiri

Zetsche renunță la postul de președinte la Daimler

Dieter Zetsche a anunțat că renunță la postul de președinte desemnat al consiliului de administratie al Daimler.

Dieter Zetsche, directorul executiv al Daimler și fostul director executiv al companiei care deține marca Mercedes-Benz, urma să ocupe un loc de președinte în consiliul de administrație, care în Germania este cunoscut sub numele de consiliul de supraveghere

Zetsche a declarat pentru ziarul Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung că nu va încerca să devină președintele consiliului de supraveghere al producătorului auto german. Acesta spune că cei mai importanți investitori ai lui Daimler l-ar fi susținut pentru a-l succeda pe Manfred Bischoff, dar că ar fi putut exista opoziție din partea altor acționari. Investirea în funcție trebuia să aibă loc în cadrul adunării generale anuală a Daimler, din 31 martie 2021,

„Acceptăm decizia domnului Zetsche cu mare respect”, a spus un purtător de cuvânt al Daimler.

Articole similare

Noul Fiat 600 a fost lansat în România. Cât costă noul crossover de segment B?

Mihai Morcovescu

Volkswagen amână lansarea noului Golf electric. Care este motivul?

Mihai Morcovescu

Industria auto europeană reia producția

Robert Stan

Leave a Comment