AUTOpro
Generale Industrie Stiri

BMW își crește vânzările de vehicule electrice: peste 111.000 de EV-uri vândute în al doilea trimestru

Grupul BMW a livrat 111.027 de vehicule electrice cu baterie (BEV) în cel de-al doilea trimestru al anului, o ușoară creștere față de primul trimestru, când au fost livrate 109.516 de BEV-uri.

În primele șase luni, vânzările de BEV-uri ale companiei bavareze au ajuns la 220.540 de unități, comparativ cu 190.622 în aceeași perioadă a anului trecut. Totuși, ritmul de creștere încetinește.

BMA a livrat peste 1,2 milioane de vehicule în primele șase luni din 2025

BMW

Cele 109.516 de mașini electrice vândute în primul trimestru au reprezentat o creștere a vânzărilor de 32,4%. Prin comparație, cele 111.027 de vehicule electrice noi de la BMW, MINI și Rolls-Royce din T2 marchează doar o creștere de 2,9% față de același trimestru din 2024.

Astfel, dinamica de creștere cu rate de două cifre s-a diminuat în mod clar în al doilea trimestru. Va fi interesant de urmărit ce rezultate va înregistra grupul bavarez în ultimele două trimestre pentru a ne da seama dacă T2 a fost doar o sincopă sau începutul unei noi etape.

Pentru prima jumătate a anului, creșterea livrărilor de mașini electrice se menține totuși la 15,7%. Per total, vânzările BMW pe toate tipurile de propulsie au înregistrat o ușoară scădere, cu puțin peste 1,2 milioane de vehicule livrate, cu 0,5% mai puțin decât anul trecut. Cele 220.540 de EV-uri reprezintă o cotă de 18,3% din totalul livrărilor din prima jumătate a anului. Doar în T2, ponderea acestora a fost de 17,9%.

Livrările de vehicule electrificate ale Grupului BMW au crescut cu 18,5% în prima jumătate a anului, ajungând la 318.949 de unități. Germanii clasifică drept „electrificate” vehiculele electrice cu baterie și hibridele plug-in, însă nu și versiunile mild-hybrid. Astfel, au fost livrate 98.409 de PHEV-uri în această perioadă,, dintre care 98.339 aveau sigla BMW, ceea ce înseamnă un procent de aproape 100%.

BMW a vândut aproape la fel de multe EV-uri cât Mercedes-Benz și Audi la un loc

Pentru marca BMW, cele 272.402 de vehicule electrificate au inclus 174.063 de mașini pur electrice. Astfel, constructorul din München a livrat cu aproape 100.000 mai multe BEV-uri decât Mercedes-Benz, care a raportat 75.700 de mașini electrice pentru divizia Mercedes-Benz Cars. De asemenea, Audi a raportat 101.400 de vehicule electrice livrate în primele șase luni.

Prin urmare, BMW a livrat aproape tot atâtea mașini electrice câte au livrat împreună ceilalți doi mari producători premium din Germania.

În cadrul Grupului BMW, marca MINI a înregistrat creșteri în toate regiunile lumii, inclusiv în China, unde marca BMW a înregistrat o scădere. Modelele complet electrice MINI au avut o cerere globală puternică și au fost principalul motor de creștere al mărcii. În prima jumătate a anului, mai mult de una din trei modele vândute la nivel global a fost un BEV, potrivit BMW. Deși nu au fost oferite cifre exacte, livrările totale ale MINI au fost de 133.778 de unități (+17,3%), ceea ce înseamnă că cel puțin 44.147 au fost electrice.

Rolls-Royce a reușit să-și crească vânzările cu 9,4%, ajungând la 1.415 de vehicule în cel de-al doilea trimestru. Dar, din cauza unui prim trimestru mai slab, rezultatul pe prima jumătate de an rămâne ușor în scădere, cu 2.796 de unități livrate. BMW nu a oferit date referitoare la modelul complet electric Spectre.

Sursa: BMW

Articole similare

Prima stație de încărcare de 350 kW din lume este în construcție

Filip Sîrbu

Castrol și Sprint Power colaborează la un proiect pentru dezvoltarea modulelor de baterie cu încărcare ultra-rapidă pentru vehicule electrice și hibrid

Filip Sîrbu

Emanoel Derta este noul director al Centrului de Design Dacia

Mihai Morcovescu