AUTOpro
Industrie Stiri

Bugatti, cumpărat de Rimac?

Volkswagen (VW) ar urma, conform unor zvonuri, să vândă Bugatti către producătorul croat de hypercaruri electrice Rimac.

În 2020, Carmagazine anunța că VW este pregătit să vândă Bugatti către Rimac. În înțelegere era cuprinsă și obligația ca Porsche să cumpere mai multe acțiuni ale Rimac. Oficial, însă, nu s-a întâmplat nimic.

Recent, CEO-ul Porsche AG, Oliver Blume, a spus într-un interviu că Bugatti și Rimac „ar fi o potrivire tehnologică bună”, declarație care a aprins din nou ideea că Bugatti va ajunge la Rimac.

„În acest moment există dezbateri intense cu privire la cum ar trebui să arate calea pe care Bugatti s-o urmeze.

Rimac ar putea juca un rol în această chestiune, întrucât mărcile ar fi o potrivire tehnologică bună”, a declarat Blume.

Decizia finală ar urma să vină până în iulie 2021.

Articole similare

Volkswagen a prezentat cea de-a treia generație Tiguan. Debutul comercial a fost fixat pentru 2024

Mihai Morcovescu

Aston Martin a dezvăluit noul Vantage S: 680 CP și 800 Nm

Mihai Morcovescu

Volkswagen pregătește un nou monovolum electric mai mic decât ID.Buzz

Mihai Morcovescu

Leave a Comment