Grupul Stellantis și producătorul chinez de automobile Leapmotor analizează posibilitatea de a fabrica noul SUV electric B10 în Spania.
Inițial, printre opțiunile luate în calcul s-au numărat și unități de producție din Germania și Slovacia, însă recent, fabrica din Zaragoza a devenit principala candidată.
Favorită pentru a produce Leapmotor B10 este uzina Stellantis din Zaragoza

Leapmotor International este deținută de Stellantis (51%) și de Leapmotor (49%). Cu toate acestea, partenerul chinez pare să aibă un cuvânt de spus în astfel de chestiuni.
Planul inițial era de a construi noul B10 la uzina din orașul polonez Tychy. Dar, din cauza politicii guvernului de la Varșovia vizavi de tarifele speciale impuse de UE vehiculelor electrice fabricate în China, a făcut ca oficialii companiei să ia în considerare alte opțiuni. Printre alternative se numără fabrica din Eisenach (Germania) și cea din Trnava (Slovacia).
Totuși, conform publicației spaniole „La Tribuna de Automoción”, uzina Stellantis din Figueruelas, situată lângă Zaragoza, ar fi favorită pentru producția SUV-ului electric destinat pieței europene. Un argument ar fi faptul că producătorul chinez de baterii CATL construiește aici o fabrică de 50 GWh.






Producția lui B10 va demara spre finalul lui 2025
Informația a fost dezvăluită de ambasada Chinei în Spania, care a confirmat interesul celor două companii pentru această locație. În uzina iberică sunt asamblate în prezent modele precum Opel Corsa, Peugeot 2008 și Lancia Ypsilon, inclusiv versiunile lor electrice.
Sursa citată afirmă că Leapmotor International efectuează deja studii de fezabilitate economică și industrială și a solicitat oferte furnizorilor cu sediul în Spania pentru producția de componente.
Deocamdată nu a fost luată nici o decizie, însă aceeași sursă spune că aceasta va fi luată în curând, indiferent că va fi vorba despre Spania, Germania sau Slovacia. Și asta pentru că producția lui Leapmotor B10 ar urma să fie demarată cel mai probabil în cel de-al treilea trimestru al acestui an.