Genesis, divizia de lux a constructorului sud-coreean Hyundai, a dezvăluit o primă imagine cu viitorul GV60 Magma, primul său model electric de performanță.
Cu programul de testare deja încheiat, lansarea oficială a noului hot-hatch cu emisii zero este foarte aproape.
Genesis GV60 Magma, testat în condiții extreme pe tot globul

Genesis se pregătește să intre în lumea competitivă a mașinilor electrice de performanță. Compania finalizează primele detalii ale primului său model sportiv, denumit GV60 Magma (foto sus). Pentru a se asigura că mașina poate oferi atât performanțe extreme, cât și confortul necesar utilizării zilnice, Genesis l-a trimis într-un tur mondial de teste. Astfel, hot-hatch-ul EV a fost testat în cele mai dure condiții de pe planetă.
Inginerii au început testele în peisajele înghețate din Arjeplog (Suedia), unde au analizat comportamentul lui GV60 Magma în condiții de iarnă. Ulterior, mașina a fost dusă în Statele Unite, pentru a înfrunta arșița deșertului californian. Acolo, la California Proving Ground, specialiștii au dus la limită modelul electric și au testat pachetele de baterii pentru a se asigura că puterea este livrată constant fără riscul de supraîncălzire.
Programul de testări a continuat în emisfera sudică, la Proving Ground, în Noua Zeelandă. Acolo, automobilul a fost testat la temperaturi sub zero grade, la altitudini de aproape 1.500 de metri. Pe drumurile montane acoperite de gheață, accentul s-a pus pe precizia șasiului, controlul tracțiunii și eficiența sistemului de frânare.
După ce a trecut prin extremele de frig și căldură, ultima etapă a testelor în condiții reale a avut loc în Coreea de Sud. Inginerii Genesis au condus GV60 Magma pe autostrăzi și drumuri montane dificile din apropierea centrului de cercetare și dezvoltare Namyang, notează ArenaEV. Tot acolo, au efectuat și mai multe tururi pe circuitul Inje Speedium.


ADN comun cu Hyundai și KIA
Genesis GV60 Magma este construit pe aceeași platformă cu „rudele” sale de grup, Hyundai Ioniq 5 și KIA EV6. Această bază tehnică și-a dovedit deja capabilitățile pe modelele performante Ioniq 5 N cu 641 CP și EV6 GT. În calitate de brand premium, Genesis este presat să ofere performanțe cel puțin egale, dacă nu superioare celor două modele.
Modelul standard GV60 Performance oferă 483 CP, dar versiunea Magma promite să livreze un bagaj de putere mult mai generos. Genesis nu a confirmat încă specificațiile tehnice finale ale sistemului de propulsie, însă „indiciile” oferite de modelele surori sunt grăitoare. GV60 Performance atinge 0-100 km/h în 3,7 secunde, EV6 GT sprintează de la 0 la 100 km/h în 3,2 secunde, iar Ioniq 5 N are nevoie de 3,0 secunde pentru aceeași repriză de sprint. Este de așteptat ca GV60 Magma să se apropie foarte mult de bariera celor 3 secunde.
În plus, se anticipează că GV60 Magma va primi o suspensie cu amortizoare adaptive pentru o manevrabilitate sporită în viraje, dar și sisteme sonore artificiale selectabile, care să acompanieze liniștea specifică unui motor electric. Primele imagini cu prototipul și fotografiile spion sugerează un design specific modelelor sportiv, caracterizat de o gardă la sol redusă, jante de 21 de inch, un eleron generos și un difuzor spate, toate menite să exprime vizual performanțele tehnice.
Prețurile pentru Genesis GV60 Magma nu au fost anunțate. Totuși, având în vedere că versiunea Performance pornește în SUA de la 70.900 de dolari, Magma va avea probabil un tarif de bază de peste 74.000 de dolari. Extra-puterea și echipamentele dedicate vor aduce, inevitabil, un cost suplimentar. Lansarea oficială este programată pentru finalul acestui an. Debutul coincide cu aniversarea a 10 ani de existență a brandului Genesis.